Jeszcze do niedawna elektroniczne systemy zabezpieczeń były domeną jedynie dużych korporacji. Dzisiaj nawet niewielkie firmy mogą chronić ludzi oraz mienie, wykorzystując do tego najnowszą i zaawansowaną technologię. W tym artykule omówimy rolę systemów zabezpieczeń w strategii ochrony firm oraz przedstawimy najważniejsze korzyści tego rozwiązania.
Co składa się na elektroniczne systemy zabezpieczeń?
Elektroniczne systemy zabezpieczeń to technologie złożone z wielu elementów. Wymienić można tutaj m.in. czujniki, czujki, kamery, alarmy. wszystkie elementy mogą zostać zintegrowane na jednej platformie, co umożliwia łatwe i efektywne zarządzanie całością. Do elektronicznych systemów zabezpieczeń zaliczyć można:
-
telewizję przemysłową (CCTV),
-
system kontroli dostępu,
-
systemy alarmowe,
-
systemy przeciwpożarowe,
-
systemy detekcji dymu i pożaru,
-
system detekcji włamań,
-
kłódki GPS/GSM.
Najważniejszym zadaniem systemów zabezpieczeń jest ciągłe monitorowanie sytuacji w obiekcie, natychmiastowe wykrycie zagrożeń i przeciwdziałanie ich skutkom. Jednak to nie jedyna rola technologii używanej do ochrony osób i mienia. Ochrona techniczna pozwala zarządzać dostępem do obiektu lub danych, a także może poprawić efektywność niektórych procesów biznesowych.
Najważniejsze zalety ochrony technicznej
Dzięki swoim zaletom ochrona techniczna jest coraz częściej wybierana jako główny sposób zabezpieczenia firm. Wiąże się to z dużą dokładnością w wykrywaniu zagrożeń oraz z niskim ryzykiem powstawania fałszywych alarmów. Elektroniczne systemy zabezpieczeń są uważane za rozwiązanie elastyczne – można je łatwo dostosować do indywidualnych potrzeb firmy.
Inwestycja w techniczne systemy zabezpieczeń jest często bardziej opłacalna niż tradycyjna ochrona fizyczna. Wydatki związane z zakupem, instalacją, serwisowaniem i obsługą monitoringu wizyjnego i systemów alarmowych mogą być mniejsze niż koszty związane z zatrudnieniem ochroniarzy.
Kolejną zaletą jest skalowalność rozwiązań opartych na technologii. Oznacza to, że w każdej chwili elektroniczne systemy zabezpieczeń mogą zostać dowolnie rozbudowane, np. poprzez dodanie kolejnych kamer lub czujników. Korzyścią jest również możliwość integracji wszystkich systemów na jednej platformie informatycznej.
Możesz skorzystać z każdej wymienionej korzyści, jeśli zdecydujesz się na współpracę z profesjonalną firmą ochrony, cechującą się indywidualnym i elastycznym podejściem do klienta. Takiego partnera znajdziesz na stronie https://bezpieczenstwo.impel.pl/elektroniczne-systemy-zabezpieczen/.
Technologia w ochronie osób i mienia, a ochrona fizyczna
Rozwój technologii zmienia oblicze ochrony firm, zmniejszyło się zapotrzebowanie na ochronę fizyczną, a sami ochroniarze zaczęli pełnić funkcję operatorów elektronicznych systemów zabezpieczeń.
Monitoring wizyjny wraz z dronami przekształcił się w kluczowe narzędzia umożliwiające zdalne inspekcje obiektów, praktycznie eliminując potrzebę tradycyjnych patroli. Z kolei mobilne wieże monitorujące pomagają zabezpieczać tereny bez dostępu do energii elektrycznej.
Integralną częścią ochrony technicznej w obiektach komercyjnych oraz w budynkach użyteczności publicznej jest centrum alarmowe, do którego spływają dane z kamer, czujników i systemów alarmowych. Zadaniem operatorów centrum jest wykrycie zagrożeń, klasyfikowanie ich, a następnie podjęcie odpowiednich działań, np. powiadomienie służb, wdrożenie procedury ewakuacji lub wysłanie na miejsce zdarzenia patrolu interwencyjnego.