Lifestyle

Trumna dla zmarłego – jakie aspekty wziąć pod uwagę podczas jej wybierania?

Trumna dla zmarłego

Śmierć bliskiej osoby jest bardzo trudnym, traumatycznym wręcz przeżyciem, zarówno dla rodziny, jak i przyjaciół czy znajomych. Mimo wszystko przed rodziną pojawia się wyzwanie załatwienia wielu formalności, wyboru odzieży do pochówku czy też organizacji stypy. Ponadto rodzina musi zadecydować, w jakiej trumnie zostanie pochowany zmarły. 

Czym się kierować podczas wybierania trumny dla zmarłego? Jakie elementy warto wziąć pod uwagę?

Wzrost i waga zmarłego – najważniejsze parametry

Wybierając trumnę dla zmarłego, należy w pierwszej kolejności uwzględnić jego zarówno wzrost, jak i wagę. Zazwyczaj wystarczy trumna w standardowych wymiarach, jednak dla osób, które były niestandardowo wysokie lub otyłe, niekiedy niezbędne jest zamówienie trumny na wymiar. 

Jeśli nie ma pewności, czy trumna w standardowych wymiarach będzie odpowiednia, najlepiej jest poradzić się pracowników wybranego domu pogrzebowego. Rozwieją oni wszelkie wątpliwości, a co najważniejsze, przedstawią dostępną ofertę. Różne rodzaje trumien można znaleźć np. w ofercie ze strony https://dompogrzebowylomianki.pl/

Materiał, z którego wykonana jest trumna

Najczęściej wybierane są trumny drewniane. Sprawdzają się one głównie w pochówku typu tradycyjnego. Mogą być wykonane z różnych gatunków drewna, przy czym wśród ofert dominują modele sosnowe oraz dębowe. Te pierwsze należą do tańszych, lecz pod względem estetyki nie ustępują innym modelom drewnianych trumien. Zazwyczaj można je znaleźć w odcieniach jasnym oraz ciemnym. 

Trumny dębowe to droższy wybór, jednak zwraca na siebie uwagę ich trwałość, dostępność  w szerszej palecie kolorystycznej, a także niepowtarzalna estetyka. Ze względu na łatwość obrabiania drewna dębowego, rodzina zmarłego może się zdecydować na różnorodne zdobienia czy nawet nietypowe wzornictwo. 

Nie tylko trumny drewniane

Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnej trumny, trzeba również przemyśleć typ pochówku. W sytuacji, gdy w grę wchodzi kremacja, trumna jest niezbędna tylko do spopielenia ciała. W tym przypadku wybiera się trumnę wykonaną z materiałów, które łatwo ulegają spaleniu, nie posiadają żadnych dodatkowych zdobień czy elementów, które mogłyby utrudniać przeprowadzenie tego procesu. Spopielone zwłoki zostają umieszczone w urnie, która może być już wykonana z różnych materiałów, w ciekawych wzorach i z niemalże dowolnymi zdobieniami. 

Hermetycznie zamykaną trumnę metalową trzeba zaś wybrać, gdy konieczne będzie sprowadzenie zwłok z zagranicy. 

Równie ważna wola zmarłego

Nierzadko jest tak, że zmarła osoba za życia poinformowała bliskich, jakie ma życzenia odnośnie do przeprowadzenia całej ceremonii pogrzebowej. W kwestii wszystkich elementów pogrzebu, w tym wyboru trumny, warto zatem wziąć pod uwagę ewentualne życzenia i wskazówki przekazane za życia. Jest to bowiem wyraz szacunku wobec zmarłego. 

Wybór trumny bywa trudny przede wszystkim ze względu na okoliczności. Korzystając jednak z powyższych wskazówek można sobie ułatwić to zadanie. 

Artykuł sponsorowany