
W tym roku ze względów bezpieczeństwa, część z nas, nie pojawi się w Wielką Sobotę w kościołach, aby poświęcić pokarmy. Możemy zrobić to sami w domu. Warto wpierw wspólnie przygotować święconkę i inne pokarmy. Następnie głowa rodziny powinna odmówić modlitwę błogosławieństwa pokarmów i jeśli jest woda święcona w domu je poświęcić. Nie zapomnijmy podzielić się pokarmami z osobami potrzebującymi. To ważny element wspólnego świętowania.
- Jak przygotować święconkę w domu (ks. Wojciech Nowicki).
Modlitwa błogosławieństwa pokarmów
Śniadanie wielkanocne przeżywamy jak zwykle, w domu. Jeśli mieszkacie w bloku, zainteresujcie się sąsiadami. Nie możemy wyjść i się spotkać, ale nawet krótka wymiana zdań przez uchylone drzwi i złożenie życzeń może komuś poprawić nastrój. Wykorzystajmy okna, wykorzystajmy balkony, rozmawiajmy ze sobą. Są święta, Jezus zmartwychwstał! Nawet w trudnych warunkach izolacji nikt nie musi być do końca sam!
Przed rozpoczęciem śniadania wielkanocnego – w związku z tym, że nie mogliśmy zanieść pokarmów do poświęcenia do kościoła – modlitwę błogosławieństwa należy odmówić w domu.
Na stole ustawiamy świecę.
Osoba dorosła: – Chrystus zmartwychwstał, alleluja!
Odpowiadamy: – Prawdziwie zmartwychwstał, alleluja!
Czytanie z Listu do Tesaloniczan: „Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was”.
Osoba dorosła: – Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.
Odpowiadamy: – Amen.
Żeby pobłogosławić pokarmy, możesz odmówić własną modlitwę, dziękując Bogu za Jego dary i za życie, które dzięki Jego zmartwychwstaniu dostaliśmy na wieczność.
- Poniżej możesz pobrać materiały przygotowane przez redakcję „Przewodnika Katolickiego”, które ułatwią Ci przeżywanie Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy w domu.
- Poniżej możesz pobrać materiały przygotowane przez ks. Andrzeja Meggera.