Lifestyle

Objawy uszkodzonego termostatu 

Objawy uszkodzonego termostatu 

Termostat to bardzo prosta i niedroga część w samochodzie osobowym, która mimo tego ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całej maszyny, a jego awaria może doprowadzić do katastrofalnych w skutkach uszkodzeń. Dlatego uważamy, że każdy świadomy kierowca powinien znać objawy uszkodzonego termostatu i wiedzieć, jak na nie zareagować. Zanim jednak przejdziemy do opisywania objawów awarii tej części musimy wyjaśnić, czym w ogóle termostat jest i za co odpowiada.

Budowa i funkcja termostatu

Najprostsze termostaty są zbudowane z bimetalu, czyli metalowej blaszki składającej się z dwóch różnych metali, które w różnym stopniu odkształcają się pod wpływem temperatury. Takie zachowania bimetalu można wykorzystać do tworzenia przełączników, które są wrażliwe na temperaturę. Przykładem może być układ, w którym wentylator samochodowy włącza się, kiedy blaszka a termostacie pod wpływem temperatury odkształci się tak, że połączy obwód i wentylator zacznie się obracać. Wentylator będzie więc działała tak długo, aż temperatura wokół termostatu spadnie na tyle, że blaszka wróci do swojej naturalnej pozycji i rozłączy obwód.

 

Nowoczesne termostaty, takie jak te na stronie signeda.pl są nieco bardziej skomplikowane, ale działają w dokładnie ten sam sposób. Termostat jest więc niczym innym jak niewielkim czujnikiem temperatury.

Objawy uszkodzenia

Objawy uszkodzenia termostatu zależą od rodzaju uszkodzenia. Może się więc zdarzyć, że termostat zablokuje się w pozycji włączonej, przez co objawem będzie ciągła praca wentylatora, nawet jeśli temperatura silnika jest odpowiednia. Jeśli z kolei termostat zepsuje się w pozycji wyłączonej, to wentylator nie włączy się w ogóle, nawet jeśli temperatura silnika będzie bardzo wysoka. Jest to bardzo niebezpieczny typ awarii termostatu samochodowego, ponieważ może być przyczyną przegrzania silnika, co z kolei może doprowadzić do jego zatarcia. Warto więc kontrolować wskaźnik temperatury znajdujący się na desce rozdzielczej i jeśli temperatura niebezpiecznie wzrośnie a wskazówka znajdzie się na czerwonym polu, to należy odpowiednio szybko zareagować poprzez zatrzymanie samochodu w bezpiecznym miejscu, zgaszenie silnika i poczekanie, aż ten się ochłodzi.

 

Artykuł sponsorowany