Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Kompostowanie odpadów – poznaj podstawowe wskazówki i wprowadź je w życie

28 listopada, 2024 Kompostowanie odpadów


Mniejsza ilość odpadów trafiających na wysypiska i pozyskanie naturalnego, wartościowego nawozu – to zasługi kompostowania. Starasz się segregować odpady, wrzucać je do właściwych worków na śmieci? To nie wszystko, co możesz zrobić w kwestii dbałości o środowisko we własnym domu. Zobacz, jak przekształcać resztki kuchenne i ogrodowe w kompost, zamiast umieszczać je w pojemnikach na odpady.

Co kompostować zamiast wyrzucać do worka na śmieci?

Do kompostownika wyrzucisz większość odpadów organicznych pochodzących zarówno z kuchni, jak i ogrodu. Wśród resztek kuchennych sprawdzą się:

  • obierki z warzyw i owoców,

  • fusy z kawy i herbaty,

  • skorupki jajek,

  • resztki chleba,

  • zwiędłe kwiaty.

Z odpadów ogrodowych możesz kompostować:

  • skoszoną trawę,

  • suche liście,

  • rozdrobnione gałęzie,

  • drobne roślinne pozostałości po przycinaniu krzewów.

Ważne, by na kompost nie trafiły produkty mięsne i rybne, nabiał, tłuszcze, resztki gotowanych potraw, trawa z herbicydami, wieloletnie chwasty oraz większe ilości cytrusów, które mogą zakwasić kompost i przyciągnąć niechciane owady.

Jak widać, do brązowego worka na śmieci nie musisz wyrzucać odpadów biodegradowalnych, takich jak obierki, gałęzie i kwiaty. Możesz z nich zrobić naturalny nawóz! Jeśli natomiast szukasz worków na śmieci nadających się do recyklingu, sprawdź na przykład propozycje marki Stella: https://www.stella.com.pl/oferta/worki-na-smieci.

Jak przygotować kompostownik?

W kompostowniku zachodzą naturalne procesy rozkładu materii organicznej. Możesz kupić gotowy kompostownik, jednak również dobrze sprawdzi się drewniana skrzynia lub miejsce wyznaczone bezpośrednio w ziemi. Konstrukcję najlepiej umieść w zacienionej przestrzeni, nienarażonej na silne nasłonecznienie. Umiarkowana temperatura i wilgotność sprzyjają prawidłowemu rozkładowi resztek. Otwarty kompostownik zabezpiecz siatką bądź pokrywą, która ochroni kompost przed rozkopaniem przez zwierzęta oraz pozwoli na zachowanie właściwego poziomu jego wilgotności.

Ile trwa kompostowanie?

Czas kompostowania zależy od wielu czynników, takich jak temperatura, wilgotność i rodzaj  odpadów. W przypadku optymalnych warunków kompost może być gotowy już po 3-6 miesiącach, często jednak proces ten trwa rok, a nawet dwa lata. Jaki jest dojrzały kompost? Ma ciemnobrunatny kolor, cechuje się sypkością i jednorodnością, wydziela przyjemny zapach ziemi, nie występują w nim fragmenty roślin. Jeśli kompost jest wilgotny i znajdują się w nim wyraźne resztki, warto pozostawić go na dłużej i przerzucić, by przyspieszyć rozkład.

Jeśli interesuje Cie ekologiczna gospodarka odpadami, trudno o lepszą metodę niż kompostowanie. Gotowy kompost to doskonały nawóz dostarczający cennych składników odżywczych glebie i wspomagający retencję wody. Jego niewątpliwa zaleta polega na tym, że nie musisz go kupować, możesz go stworzyć zupełnie samodzielnie.

Artykuł sponsorowany

Czym są materace 7-strefowe

Redakcja swietawdomu.pl

Zapraszamy do lektury naszych artykułów o tematyce domowej, która może zainspirować Cię do nowych pomysłów dotyczących aranżacji wnętrz. Znajdziesz u nas również wiele artykułów o rodzinie, wychowywaniu dzieci i organizacji świat, dzięki czemu każdy wyjątkowy czas będzie magiczny dla Twojej rodziny! Dowiedz się także więcej o karierze i biznesie!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Kompostowanie odpadów
Zakup zasłon na metry
Czym są materace 7-strefowe

Jesteś zainteresowany reklamą?