Dom

Klatka schodowa – jaki rodzaj oświetlenia najczęściej wybierają inwestorzy?

Klatka schodowa

Oświetlenie klatki schodowej ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców. Poruszanie się po stopniach w celu zejścia na parter bądź wyjścia na piętro stanowi nieodłączną część dnia każdego z nas. Dlatego też, stworzenie odpowiedniej i w pełni funkcjonalnej aranżacji w tym miejscu należy do zadań specjalnych każdego inwestora.

Różnorodność źródeł światła na rynku prowadzi często do pojawienia się pewnej dezorientacji u nabywców. W sklepach z oświetleniem można znaleźć pełno urządzeń zdolnych całkowicie rozjaśnić konkretną przestrzeń nad schodami. Ważne jest natomiast, aby spośród nich wybrać produkty w pełni praktyczne, a zarazem atrakcyjne wizualnie. W poniższym wpisie postaramy się wymienić poszczególne rodzaje oświetlenia schodowego, a także zasugerujemy sposób samego montażu.

Najlepszy sposób oświetlenia klatki schodowej

Dokładne oświetlenie przestrzeni na klatce schodowej nie będzie możliwe, kiedy użyjemy do tego zbyt małej ilości źródeł światła. W wielu domach możemy napotkać na schody, nad którymi wisi tylko pojedyncza lampa. Nie jest to rozwiązaniem zbytnio praktycznym, ze względu na trudność w poruszaniu się po poszczególnych stopniach późnym wieczorem.

Najbardziej efektywnym sposobem oświetlenia klatki schodowej jest podział urządzeń na dwie grupy: główną i dodatkową. Będzie to miało niemały wpływ na bezpieczeństwo, ale również pozwoli na estetyczne dopasowanie stopni do pozostałych elementów aranżacji.

Rodzaje lamp na klatkę schodową

Oświetlenie klatki schodowej może zostać wykonane przy użyciu naprawdę różnorodnych lamp. Do nich zaliczamy plafony, kinkiety, niskie żyrandole czy oprawy schodowe. Każda z tych form posiada swoje zalety i wady, a dobór konkretnych urządzeń zależy wyłącznie od projektu aranżacji i gustu inwestora.

Klatka schodowa

Plafony na klatkę schodową

Plafon, przez wzgląd na swoją prostotę jest bardzo uniwersalnym źródłem światła. Składa się z żarówki, obudowy i klosza z tworzywa sztucznego. Jego zaletą jest, że stosunkowo małe rozmiary są w stanie szczegółowo oświetlić wnętrze. Dodatkowo, wisząc na suficie czy klatce schodowej nie zabiera on dużo miejsca, przez co można wieszać go nad schodami bez obaw o uderzenie głową w trakcie schodzenia.

Oprawy schodowe na każdym stopniu

Oprawy schodowe są zazwyczaj traktowane jako oświetlenie dodatkowe. Mimo to, samo ich użytkowanie może zapewnić całkowitą widoczność i zadbać o bezpieczeństwo domowników. To bardzo estetyczne rozwiązanie montowane na każdym, pojedynczym stopniu. Występuje w różnych kształtach i kolorystykach. Ważne jest natomiast uwzględnienie takiego oświetlenia jeszcze w projekcie wnętrza, gdyż jest to typ podtynkowy.

Kinkiety ścienne 

Stosowanie kinkietów przy ścianie klatki schodowej stało się bardzo popularne w nowobudowanych domach. To rozwiązanie proste, a zarazem estetyczne. Trzeba mieć jednak na uwadze, że jeden czy dwa kinkiety nie wystarczą do pełnego oświetlenia wszystkich stopni. Nie są to urządzenia dające tyle światła co wcześniej omawiany plafon. Dodatkowo, rozjaśnienie nie jest tak precyzyjne jak ma to miejsce w oprawach.

Materiał zewnętrzny