Lifestyle

Jak należy odmawiać nowennę pompejańską?

nowenna pompejańska

Mówiąc o nowennie pompejańskiej, mówimy o skarbie, który oferuje nam Kościół. To szczególna forma modlitwy, której praktykowanie może przynieść nam wiele dobra zarówno na poziomie duchowym, jak i materialnym. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, jak skutecznie odmawiać nowennę pompejańską, dlatego właśnie ten artykuł powstał – żeby ułatwić Ci to zadanie i pomóc osiągnąć zamierzone efekty.

Rytuał i praktyka odmawiania nowenny pompejańskiej

Nowenna pompejańska dzieli się na dwie części: 27 dni dziękczynienia i 27 dni błagania. Przez pierwsze 27 dni, odprawiamy Różaniec dziękując za wszelkie łaski, jakie otrzymaliśmy. Przez kolejne 27 dni, prosimy o określone łaski lub prośby poprzez odmawianie Różańca. Jak odmawiać nowennę pompejańską?

  1. Wykonujemy znak krzyża
  2. Przed rozpoczęciem każdej z trzech części różańca przedstawiamy intencję, jaką zanosimy do Matki Bożej Pompejańskiej, a następnie należy wypowiedzieć te słowa:
  1. Rozpoczynamy modlitwę różańcową od modlitw początkowych różańca: Wierzę w Boga, Ojcze nasz, 3 x Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu – modlitwy te odmawiamy tylko przed pierwszą częścią różańca.
  2. Odmawiamy kolejne 3 części różańca (radosną, błagalną, chwalebną) – 15 dziesiątek – nie musimy mówić wszystkich bez przerwy.
  3. Po ukończeniu trzech części różańca mówimy modlitwę do Matki Bożej Pompejańskiej, odpowiednio błagalną (przez pierwsze 27 dni) lub dziękczynną (przez kolejne 27 dni).

Modlitwa błagalna:

Pomnij, o miłosierna Panno Różańcowa z Pompejów, jako nigdy jeszcze nie słyszano, aby ktokolwiek z czcicieli Twoich, z Różańcem Twoim, pomocy Twej wzywający, miał być przez Ciebie opuszczony. Ach, nie gardź prośbą moją, o Matko Słowa Przedwiecznego, ale przez święty Twój Różaniec i przez upodobanie, jakie okazujesz dla Twej świątyni w Pompejach, wysłuchaj mnie dobrotliwie. Amen.

Modlitwa dziękczynna:

Cóż Ci dać mogę, o Królowo pełna miłości? Moje całe życie poświęcam Tobie. Ile mi sił starczy, będę rozszerzać cześć Twoją, o Dziewico Różańca Świętego z Pompejów, bo gdy Twojej pomocy wezwałem, nawiedziła mnie łaska Boża. Wszędzie będę opowiadać o miłosierdziu, które mi wyświadczyłaś. O ile zdołam będę rozszerzać nabożeństwo do Różańca Świętego, wszystkim głosić będę, jak dobrotliwie obeszłaś się ze mną, aby i niegodni, tak jak i ja, grzesznicy, z zaufaniem do Ciebie się udawali. O, gdyby cały świat wiedział jak jesteś dobra, jaką masz litość nad cierpiącymi, wszystkie stworzenia uciekałyby się do Ciebie. Amen.

Przygotowanie do odmawiania nowenny

Przygotowanie do odmawiania nowenny pompejańskiej rozpoczyna się od wewnętrznego usposobienia. Musimy być otwarci na łaski, które Bóg chce nam obficie rozlać przez wstawiennictwo Matki Bożej. Musimy też określić, jaka jest nasza intencja, którą będziemy przedstawiać Bogu przez cały okres trwania tej nowenny. Właściwe ustalenie intencji jest niezwykle ważne, powinniśmy zatem poświęcić temu odpowiednią ilość czasu.

Poza tym, warto pamiętać o właściwym miejscu i czasie do odmawiania nowenny. Znalezienie spokojnego miejsca, które sprzyja skupieniu jest niezbędne do pełnej koncentracji na modlitwie. Co więcej, powinniśmy ustalić czas, w którym codziennie będziemy odmawiać nowennę.

Sprawdź także:

Czym jest nowenna i kiedy się ją odmawia?