Kard. Jean-Claude Hollerich SJ: przy zachowaniu przepisów sanitarnych udział w nabożeństwach jest bezpieczny

Przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE, kardynał Jean-Claude Hollerich SJ, jest przekonany, że przy zachowaniu obowiązujących obecnie przepisów sanitarnych udział w nabożeństwach jest bezpieczny.

„Są ustalone pewne sposoby działania dotyczące przebiegu Mszy św. i tam, jak sądzę, bardzo trudno jest się zarazić”, powiedział arcybiskup Luksemburga w rozmowie z portalem domradio.de. w Kolonii. Jego zdaniem „jeśli poświęca się wolność religijną tylko dlatego, żeby uspokoić inne grupy, staje się to nieco bardziej niebezpieczne, a tak nie wolno”.

W opinii kard. Hollericha wolność religijna jest nadrzędna wobec kultury. „Religia przyczynia się bardziej do rozwiązania niż do powstania problemów”, stwierdził arcybiskup Luksemburga. Zwrócił uwagę, że wielu ludzi jest zdesperowanych i „to właśnie tu religia jest czymś, co nadaje sens, szczególnie teraz w Wielkim Tygodniu przed Wielkanocą”. Jednocześnie kard. Hollerich wyraził opinię, że można byłoby także otworzyć pewne miejsca w sferze kultury, oczywiście pod warunkiem zachowania ścisłych środków higieny. „To też by ludziom dobrze zrobiło. Z pewnością należałoby się nad tym zastanowić” – stwierdził arcybiskup Luksemburga i dodał: „Ale musimy się jakoś bronić, jeśli przez dłuższy czas nie będzie możliwe odprawianie nabożeństw”.

Przewiń do góry

Harmonogram

7.30 Msza św. z abp. Grzegorzem Rysiem

20.30 Różaniec z abp. Stanisławem Gądeckim

7.30 Msza św. z abp. Grzegorzem Rysiem

20.30 Różaniec z abp. Stanisławem Gądeckim

9.00 Msza św. pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia

10.00 Msza św. w poznańskiej katedrze

21.00 Msza św. z kaplicy misjonarzy oblatów pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego (transmisja na portalu misyjne.pl)

11.00 Msza św. Krzyżma celebrowana przez abp. Stanisława Gądeckiego na antenie TVP3

17.30 Msza Wieczerzy Pańskiej na atnenie TVP Poznań

17.30 Liturgia Męki Pańskiej na antenie TVP Poznań z katedry Poznańskiej 

22.00 Wigilia Paschalna pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego na antenie TVP Poznań